Jak fungují novoroční předsevzetí

S koncem starého a nástupem nového roku má mnoho z nás ve zvyku bilancovat již prožité a dávat si novoroční předsevzetí. Ta bývají různá. Pokud je uzavíráme náhle a nahodile o silvestrovské noci, tak bývají hodně vágní, letmo vyřčená a nepřesná. Například předsevzetí „letos zhubnu“ je naprosto nicneříkající a bez akčních kroků těžko splnitelné.

Víte, že novoroční předsevzetí jsou ta, která statisticky nejčastěji porušujeme a většinou se na ně vykašleme úplně?

Pojďme se teď v několika krocích podívat na to, co všechno nám pomáhá předsevzetí dodržet.

Pevná vůle nebo také sebekontrola je to, co potřebujeme k dodržení jakýchkoliv předsevzetí. Dobrá zpráva je, že se vůle dá jednoduše trénovat

Naše schopnost sebekontroly během dne kolísá. Zatímco ráno, kdy jsme čerství, je tvoje motivace často nejvyšší, v odpoledních hodinách začíná klesat přímo úměrně s naší únavou. Například ráno a dopoledne jste plni elánu a energie, že za celý den nevykouříte cigaretu, ale k večeru, kdy se dostanete s přáteli na skleničku, je vaše míra sebekontroly daleko složitější. Mozek začne vymýšlet možnosti, proč byste si měli zapálit alespoň jednu cigaretu. 

PEVNÁ VŮLE JE JAKO SVAL – DÁ SE POSILOVAT!

Sleduj své současné návyky

Je těžké kontrolovat vůli, když si nejsi vědoma svých dosavadních návyků a současného chování.

Chceš zhubnout? Nejprve musíš vědět, co jíš a to na denní bázi.

Potřebuješ víc peněz – chceš mít zdravější konto? Pak pravidelně sleduj, jaké jsou tvoje nákupní zvyklosti, za co utrácíš a kolik (opravdu potřebuješ patnáctou kabelku?).

Chcete začít cvičit nebo se alespoň víc hýbat? Sleduj své pohybové aktivity například na jednoduchých „chytrých“ hodinkách nebo si zapisujte vše do deníčku.

Prví krok tedy je: pořiď si deníček a vše si pečlivě zapisuj! Když si po týdnu (po měsíci) přečteš co jíš, za co jsi utratila peníze, jak jsi se hýbala atd., tak možná sama zjistíš, že je potřeba něco změnit a to tě motivuje a posiluje tvoji vůli!

Vytváření nových zdravých návyků

Formování zdravých návyků na cokoliv je velmi obdobné, jako když například začneš chodit do posilovny, chceš každý den běhat, žít zdravě…

Vyber si jednu věc, kterou chceš změnit. Opravdu ze začátku jen jednu!

Napiš si PROČ toto chceš změnit, začít dělat, prostě jaký máš důvod a tuto větu formuluj v přítomnosti a pozitivně. Vytvoř si afirmaci pro tento návyk. Např. „Každý den pravidelně snídám a jsem zdravá a krásná.“

Ze začátku to vyžaduje tvoji píli a sebekontrolu, aby ses k dané činnosti přinutila – ze začátku jsi nadšená, ale postupně nadšení upadá a nechce se ti. Vytrvej a každý den si několikrát přečti, přeříkej afirmaci.

Opakuj, opakuj, opakuj…

Opakování nových, zdravých návyků je nesmírně důležité. A nejlépe každý den, aby se z takového toho „musím“ stal automatický návyk, nad kterým ani nepřemýšlíte a danou věc děláte automaticky.

Jako příklad může posloužit čištění zubů. Když ráno vstanete, tak si každá z nás (nebo tedy valná většina :)) před odchodem do práce vyčistí zuby. A i když do práce nechodíte, tak si je ráno čistíme. Když to neuděláme, tak jsme nervózní a nesvé. Prostě se cítíme špatně, protože tento návyk je v nás hluboce zakořeněný.

Představte si nervová spojení v mozku jako dvě vesnice, mezi kterými je polní cesta. Po té cestě jezdíte každý den autem a dím vyjíždíte hluboké koleje. Ty koleje jsou časem tak hluboké, že kdybyste na začátku cesty zapnuli tempo-mat, tak auto dojede samo do druhé vesnice.

A teď si tuto cestu s hlubokými kolejemi představ, jako špatný návyk. Když chceš vyjet mimo koleje, tak to jde špatně a často sklouzneš zpět.

Nová cesta (nové koleje na cestě), těsně vedle té staré vyjeté, je nový návyk. Celou cestu musíš být ve střehu, abys nesklouzla zpět. a nějakou dobu trvá, než nové koleje jsou tak hluboké, aby vedly tvé auto samy.

Pamatuj, že nový návyk vznikne nejdřív za 21 dnů.

Kontroluj své okolí

Představ si, že tvé předsevzetí je, že nebudeš jíst čokoládu. A také si představ situaci, že pracuješ v kanceláři, kde na společném „mňamkovém“ stolku je plno sladkého, čokoládových tyčinek a jiných lákadel. Prostředí, které „svádí“ k porušení nových návyků je naprostý zabiják pro tvá předsevzetí.

Odstraň ze svého okolí takováto „rušidla a lákadla“. Může se to týkat i lidí, ve tvém okolí. Třeba kamarádka, se kterou chodíš pravidelně co cukrárny – přesvědč jí k návštěvě jiného místa, kde nebudou tvé nové budované návyky ohroženy.

Uzavři dohodu sama ze sebou

Vyzraj na argumenty, které ti mozek posílá, když se snažíš vyhnout nepříjemné činnosti. Použij metodu „Když…, tak…“.

Například: „Když přijdu domů z práce, tak budu 20 minut cvičit.“ (20 minut je opravdu minimum, protože tělo si „všimne“, že cvičíš zhruba po dvaceti minutách)

Uzavři si takovou dohodu v oblasti, kde potřebuješ vidět výsledky a toužíš po změně. Pokud chceš být více ještě motivována, nastavte si také systém odměn a trestů za vykonání či nevykonání dané činnosti (třeba když dnes nebudu cvičit, tak dám 300 korun na psí útulek). Zní to trochu šíleně a tvrdě, ale pokud na konci měsíce zjistíš, že jsi zajistila granule pro smečku tažných psů na dva měsíce, tak o tom budeš přemýšlet 🙂

Vykřič svá předsevzetí do celého světa

Jakékoliv předsevzetí se lépe dodržuje ve chvíli, kdy je řekneš všem kolem Tebe. Doma, kamarádkám, v práci, rodičům – prostě všem.

Ono to není až tak, že by se lépe dodržovalo, ale je Ti pak hloupé přiznat, že jsi něco nezvládla nebo porušila. Představ si situaci, že všem v kanceláři řekneš, že jsi si dala závazek, že nebudeš jíst čokoládu a pak Tě přistihnou, že se do sebe snažíš TAJNĚ 🙂 nacpat celou čokoládovou tyčinku. Jaké pak máš pocity? Je ti to hloupé, je ti trapně, myslíš, že ony si myslí, že jsi nemožná… A pak to přerámuješ tvrzení, že to je jedno, že to bylo hloupé novoroční předsevzetí a že se na to můžeš…

Žij harmonicky

Pokud máš všechny oblastí svého života sladěné a máš v rovnováze i všechny své role a své oblasti života, tak je mnohem jednodušší přidat nový návyk. Když máš všechny oblasti svého života srovnány, tak toto naše předsevzetí – tvorba nového návyku zapadá do všeho, co děláme jako kousek puzzle do skládačky.