Destruktivní myšlenky a jak na ně

Svíravý pocit, nemohu se nadechnout, vzdálené záblesky v mlze před očima, slyším divné dunění, jako by kolem přejížděl vlak… džnn… džnn… džnn… Žaludek se stahuje a bolí, ukrutná muka sevření…asi budu blinkat. Snažím se prohlédnou mlhou přede mnou, oči pálí a řežou… Džnn… džnn… rány kladivem jsou čím dál větší, vlak se blíží… Ve spáncích mi tepe, hlava nesmírně bolí

I takhle se u tebe může probouzet do života toxická, destruktivní myšlenka. Narve se ti do hlavy, celou tě pohltí a radostně se rozpíná. Znovu a znovu a znovu… Odmítá tě opustit, vrací se v kruzích, nedovolí ti přemýšlet, pracovat ani spát.

Znám to moc dobře. Co když odloží termín operace, co když ho neodloží a půjde hned, co když budou komplikace, co když se něco podělá, co když bude mít následky, co když… Nikdy nekončící, věčné co když. Argumenty o pokročilé vědě, přesných přístrojích a statistiky bezchybných zákroků se odrážejí od mých emocí jak gumový míček. Neslyším a nevnímám.

Pokud tě pohltí jakákoliv toxická, destruktivní myšlenka, tak se umí velmi dobře usadit a zabydlet v tvé hlavě. Je tam a vykukuje v těch nejblbších chvílích a paralyzuje. Pak nejsi schopná racionálně přemýšlet a celkově vůbec fungovat. Je to nesmírně ochromující, hnusný, bolavý a obtěžující.

V tu chvíli opravdu nepomohou žádné logické argumenty. V tento okamžik pracuje tvůj emoční mozek a s logickým mozkem ztrácí spojení. Čím víc emocí, tím méně logiky. Emoce tě mají ve své moci. Logické argumenty padají na neúrodnou půdu, rozplývají se, mizí. Neslyšíme je anebo je ani slyšet nechceme.

Jak zklidnit emoční mozek a navázat zpět spojení s mozkem logickým?

Okamžitou úlevu od projevů strachu (a to destruktivní myšlenka je) přináší zklidnění celého organismu a zastavení myšlenek, které se točí v kruhu. Celosvětově osvědčená metoda je dýchání a k tomu jednoduchá vizualizace. 

Pohodlně se usaď do židle nebo do křesla, nekřiž nohy ani ruce.

  • Zavři si oči (pozor – při panické atace nechat oči otevřené)
  • Hluboký nádech nosem, a ještě hlubší výdech.
  • Představuj si, že nosem vdechuješ čistý, zdravý svěží modrý vzduch a ústy vydechuješ ze sebe vše zlé, špatné škodlivé. Výdech je teplý a červený a odchází s ním všechno zlo z tvého těla, i z tvé mysli.
  • Dýchej tak dlouho, jak potřebuješ. Pro okamžitou úlevu ti bude stačit zhruba 3-5 minut.

Pokud chceš své destruktivní myšlenky a strachy poznat hlouběji a zbavit se jich, tak se podívej na cestu, kterou jsem pro tebe připravila: Jak se zbavit strachu a stresu